Fara św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Najstarsza świątynia w całym Kazimierzu Dolnym. Rzymskokatolicki kościół parafialny wybudowano w I połowie XIV wieku. Budowla w stylu romańskim i gotyckim, rozbudowywana wraz z rozwojem miasta, poważnie ucierpiała w dwóch pożarach w XVI stuleciu, co wymusiło poważną modernizację. Odnowiona świątynia nabrała renesansowego charakteru.

Z pierwotnej konstrukcji zachował się wyłącznie zrąb murów. Zakończony w 1613 r. remont generalny przyniósł nowe prezbiterium, podwyższenie nawy głównej i nowe sklepienie z tzw. lunetami. Kościół zyskał również nową wieżę. Dekoracje we wnętrzach i na elewacji znacznie wzbogacono i ujednolicono, by świątynia miała spójny klimat. Pracami kierował włoski mistrz Jakub Balin.

Kazimierska parafia odznacza się bogatą symboliką. Dziesięć obelisków na szczycie kościoła nie tylko przypomina o boskich przykazaniach. Nawiązują również do starożytnego egipskiego obelisku, ustawionego na placu św. Piotra w 1586 r., który ma być hołdem pogańskich bogów składanym Chrystusowi. Wskazują też, że śmierć jest momentem narodzin do życia wiecznego - tak jak dziecko rodzi się do życia na Ziemi po 10 miesiącach księżycowych.

Będąc już wewnątrz świątyni, warto zwrócić uwagę na organy z 1620 r., ołtarz główny z pięknymi obrazami męczeństwa św. Bartłomieja, wizerunkiem św. Kazimierza Jagiellończyka (oba z XIX w.) i rokokowym tabernakulum oraz sztukaterię na sklepieniu. Krzyże, serca, trójkąty gwiazdki itd. zachwycają precyzją i kunsztem wykonania.

Kościół farny świętych Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła później kilkukrotnie przebudowywano (m.in. dostawiono trzy kaplice). Konieczne również były naprawy po zniszczeniach z czasów szwedzkiego potopu, i obu wojen światowych. Ostatni poważny remont zakończono w 2012 r.

Mianem fary określano w średniowieczu kościół parafialny. Słowo pochodzi z jęz. niemieckiego (Pfarre - parafia, probostwo).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że liczne zabytkowespichlerze w Kazimierzu Dolnym wzorowano na pięknie kościoła św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła.

Mini przewodnik

Przepiękna świątynia, której historia sięga początków XIV stulecia. Kolejne pożary wymusiły poważną modernizację, zakończoną w 1613 r. Wtedy też romańsko-gotycka konstrukcja przeobraziła się w czysto renesansowy kościół, w którym ukryto wiele odniesień do chrześcijańskiej symboliki. Kazimierska fara wyróżnia się też bardzo bogatym, zabytkowym wyposażeniem.

Blogi

Filmowaniem Kościoła może zająć się firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja