Muzeum Bolesława Prusa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pomysłodawcą założenia w NałęczowieMuzeum Bolesława Prusa był prof. dr Feliks Araszkiewicz - polonista z Lubelskiego KULu, a także pasjonat miejscowości. Nieco dalej znajduje się Muzeum Stefana Żeromskiego - tak wiec mamy piękny portret literackiego Nałęczowa.

Bolesław Prus był mocno związany z Lubelszczyzną - w 1882 roku przyjechał do Nałęczowa na kurację, w celu pozbycia się dokuczliwej agorafobii (lęku przestrzeni). Leczniczy klimat (i nie tylko) tak przypadł mu do gustu, że spędzał tutaj każde wakacje aż do 1910 roku. Nietuzinkowa osobowość pisarza i felietonisty także wywarła ogromne wrażenie na mieszkańcach uzdrowiska. Jak doskonale widać po współczesnym Nałęczowie, aż do dzisiejszego dnia imieniem Bolesława Prusa nazywane są miejsca, w których najczęściej go widywano. Żeby wymienić tylko wąwóz, Domek czy Górę Prusa. Biblioteka nałęczowska nosi imię Prusa i Żeromskiego, z kolei "Kąpiele Tanie" - niegdyś stworzone z myślą o okolicznych rzemieślnikach i włościanach - zyskały patrona w autorze "Lalki" z tego względu, że Bolesław Prus robił wiele dla szerzenia świadomości o sprawach zdrowotno-higienicznych wśród prostych ludzi.

Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, a szczególnie te związane z Ziemią Lubelską. Samo muzeum ma więc raczej charakter regionalny.

Mini przewodnik

Instytucja zlokalizowana w zabytkowym Pałacu Małachowskich, gdzie regularnie gościł słynny dziennikarz i pisarz. Bolesław Prus przyjeżdżał do Nałęczowa systematycznie w latach 1882-1910, z zamiarem pozbycia się agorafobii. Zbiory muzeum przybliżają gościom życie i twórczość pozytywistycznego autora - rzecz jasna koncentrując się na związkach z lubelszczyzną.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja