Muzeum Czartoryskich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zamiejscowy oddział Muzeum Nadwiślańskiego, otwarty dla zwiedzających w 2009 roku. W Puławach, w pałacu i zabudowaniach parku będącymi niegdyś własnością potężnego rodu magnackiego, kontynuowane są tradycje promowania kultury i sztuki. Bez wielkiej przesady można napisać, że Czartoryscy należeli do prekursorów takiej działalności w Polsce.

W 1801 roku, z inicjatywy księżnej Izabeli, w parkowej Świątyni Sybilli powstało pierwsze na ziemiach polskich muzeum. Wystawiano tu grafiki, przedmioty rzemiosła artystycznego z różnych zakątków świata, eksponaty militarne, a przede wszystkim prace europejskich malarzy tworzących od XIII do XVIII stulecia. Czarną perłą ekspozycji była “Dama z gronostajem” pędzla Leonarda da Vinci. Niespełna dekadę później dla podobnych celów zaadaptowano Dom Gotycki, gdzie trafiały kolejne prace i pamiątki po władcach i bohaterach. Muzea miały charakter historyczno-patriotyczny, co w czasach zaborów miało swój znaczący wydźwięk.

Ekspozycja główna w rokokowym pałacu z XVIII wieku - “Czartoryscy. Powrót do Puław” - podzielona jest na dwie części. Obie w pewnym stopniu prezentują nie tylko zgromadzony dorobek artystyczny, ale również dzieje rodu Czartoryskich i ich zasługi dla kulturalnego, społecznego i politycznego rozwoju Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz podtrzymania narodowego ducha i dążeń niepodległościowych. Przyjętą datą graniczną rozdzielającą wystawy jest 1831 rok i Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym.

Muzeum przypomina sylwetki i działalność takich postaci jak Adama Kazimierza, Izabeli von Flamming, Marii Wirtemberskiej, Zofii Zamoyskiej, Władysława Czartoryskiego czy Izy Działyńskiej. Nie chodzi wyłącznie o aktywność społeczno-polityczną, ale też pasje kolekcjonerskie, umiłowanie do kultury, architektury, ogrodnictwa.

W lipcu 2015 r. Fundacja XX. Czartoryskich w Krakowie przekazała do muzeum kolejne eksponaty, co pozwoliło znacząco rozszerzyć wystawę.

Mini przewodnik

Niezwykła i bogata w fascynujące eksponaty wystawa, kontynuująca niejako kulturową działalność słynnego rodu. Pierwsze muzeum w puławskiej rezydencji Czartoryscy otworzyli już w 1801 r., zadbali też o jej patriotyczny wydźwięk. Dziś prezentuje się tu m.in. obrazy, bronie czy rzemiosło artystyczne. Warto zobaczyć Dom Gotycki i Świątynię Sybilli w pałacowym parku.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja