Grodzisko Żmijowiska

Otwarte muzeum tematyczne - Grodzisko Żmijowiska, w bardzo atrakcyjny sposób prezentujące świat dawnych Słowian. Resztki drewnianego, wczesnośredniowiecznego grodu stanowił teren wykopalisk i badań archeologicznych, które pozwoliły wiernie zrekonstruować osadę wzniesioną tu około IX wieku.

Turyści mogą przejść po grobli i moście, podziwiać totemy słowiańskich bogów, wejść do drewnianych chat i ocenić, jak mogli żyć nasi przodkowie. Wszystkie zabudowania grodu, od sadyb po studnie i umocnienia, wykonano zgodnie z wiedzą o rozwiązaniach stosowanych przez zamieszkujące te tereny plemiona słowiańskie.

We wnętrzach prezentowane są niektóre przedmioty wydobyte w trakcie badań archeologicznych w regionie. Są wśród nich ceramika z VIIIw., naczynia z XIV w. i wyposażenie grobowe z XI w. z dwóch pochówków - kobiety i rycerza.

Dodatkowo tu i ówdzie można natknąć się na drewniane figury “mieszkańców” - strzegących bezpieczeństwa wojów czy krzątających się ludzi pochłoniętych własnymi sprawami.

Zabudowania mieszkalne znajdowały się poza wałem z ostrokołami - obronny krąg grodu miał średnicę ok. 25 metrów. Naukowcy szacują, że osada doszczętnie spłonęła w drugiej połowie X stulecia. Wstęp i samodzielne zwiedzanie grodziska w Żmijowisku nie wiążą się z żadnymi opłatami. Dodatkowe informacje o obiektach i historii można uzyskać skanując rozmieszczone w różnych miejscach kody QR.

Od czasu do czasu gród na powrót tętni życiem. Muzeum Nadwiślańskie regularnie organizuje warsztaty archeologii doświadczalnej, muzealne lekcje, piesze i rowerowe wycieczki z archeologiem czy warsztaty. W ich trakcie można poznać tajniki rzemiosła Słowian i samodzielnie spróbować się w garncarstwie, tkactwie, snycerstwie, biciu monet lub przyrządzaniu potraw według tysiącletnich receptur. Koszt udziału waha się od. 10 zł/os. do 250 zł za zorganizowaną grupę.

Dodaj opinię

Wiernie zrekonstruowana osada Słowian z IX stulecia, stanowiąca otwarte muzeum i doświadczalną placówkę archeologiczną. Na grodzisko składają się chaty mieszkalne, warsztaty rzemieślników, miejsca kultu dawnych bogów i przedmioty odkryte w trakcie wykopalisk. Organizowane są też zajęcia, w których uczestnicy mogą poczuć się jak dawni mieszkańcy Żmijowiska.

Grodzisko Żmijowiska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Grodzisko Żmijowiska, zobacz gdzie w Nałęczowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Grodzisko Żmijowiska.
Ceny biletów / cennik wejść do Grodzisko Żmijowiska. Redakcja serwisu www.naleczow.biz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 10 zł
    Grodzisko Żmijowiska cena biletu normalnego: 10 zł
  • Grupowy 100-250 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Grodzisko Żmijowiska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij