Muzeum Nadwiślańskie

Jedna z najważniejszych placówek kulturalnych Kazimierza Dolnego i regionu. W sumie administruje 7 oddziałami, z czego 3 znajdują się w innych miejscowościach. W gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego w miejskim rynku przedstawione są dwie ekspozycje: Galeria Wystaw Czasowych oraz Muzeum Sztuki Złotniczej.

Kazimierz Dolny może się pochwalić liczną (ok. 1900 przedmiotów) kolekcją złotniczych dzieł sztuki i związanej z rzemiosłem obrabiania metali szlachetnych literaturą. Należy jednak pamiętać, że na ekspozycji wystawione jest jednocześnie niespełna 50% zbiorów - reszta spoczywa w magazynach. Można tu podziwiać srebra stołowe, naczynia, pudełeczka, ozdoby wnętrz, biżuterię czy bogato zdobioną broń.

Muzeum Sztuki Złotniczej powstało w 1979 r. z inicjatywy Jędrzeja Jaworskiego - kolekcjonera sreber, który sam przekazał 550 eksponatów z prywatnych zbiorów. Reszta przedmiotów pochodzi z warszawskiego Muzeum Narodowego, wawelskiego Zamku Królewskiego, darów prywatnych oraz zakupów własnych instytucji. Placówka przybliża liczącą ponad 1000 lat historię polskiego złotnictwa oraz współczesne trendy.

Z kolei Galeria Wystaw Czasowych prezentuje twórczość z innych dziedzin - rzeźbiarstwa, fotografii, malarstwa i pozostałych gałęzi sztuki. Można się tu zapoznać z pracami polskich i zagranicznych artystów.

Kazimierskie Muzeum Nadwiślańskie kieruje również znajdującymi się w samym mieście Domem Kuncewiczów, Kamienicą Celejowską i Oddziałem Przyrodniczym. Instytucja opiekuje się jeszcze grodziskiem w Żmijowisku, zamkiem w Janowcu i Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Muzeum organizuje również zajęcia i warsztaty edukacyjne, gry miejskie i imprezy okolicznościowe w rodzaju konferencji, koncertów czy urzędowych uroczystości zawarcia związku małżeńskiego.

Dodatkowo w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego mieści się sklepik i Muzealna Café - kawiarnia specjalizująca się w deserach i wszelkich ciepłych i zimnych napojach.

Dodaj opinię

Centralna filia miejskiej instytucji, w której ekspozycję podzielono na 2 zasadnicze działy. Galeria Wystaw Czasowych prezentuje głównie dzieła sztuk plastycznych: malarstwa, rzeźbiarstwa, fotografii. Z kolei Muzeum Sztuki Złotniczej, o niebywale bogatej kolekcji, przedstawia gościom piękne osiągnięcia mistrzów sztuki obrabiania metali i kamieni szlachetnych.

Muzeum Nadwiślańskie warte uwiecznienia na wideo - świetnie to zrobi firma KM Studio filmowanie wesel Wrocław

Muzeum Nadwiślańskie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Nadwiślańskie, zobacz gdzie w Nałęczowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Nadwiślańskie.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Nadwiślańskie. Redakcja serwisu www.naleczow.biz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 6-8 zł
    Muzeum Nadwiślańskie cena biletu ulgowego: 6-8 zł
  • 8-12 zł
    Muzeum Nadwiślańskie cena biletu normalnego: 8-12 zł
  • 20 zł
    Muzeum Nadwiślańskie cena biletu rodzinnego: 20 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Nadwiślańskie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij