Muzeum Stefana Żeromskiego

Wygląda jakby przeniesiono go tu z Zakopanego. W końcu zbudował go Jan Koszczyc-Witkiewicz, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze. Architekt przybył do Nałęczowa w 1905 r., by wystawić tam dom-pracownię dla Stefana Żeromskiego. Chata wzniesiona została z bali kładzionych na zrąb, przekryta gontem. To w niej Żeromski napisał rozdziały "Dziejów grzechów", "Dumy o hetmanie", "Słowa o bondosie". Była ona także miejscem spotkań działaczy skupionych wokół pisarza w Towarzystwie Oświatowym „Światło”.

Od 1928 r. znajduje się w niej Muzeum Stefana Żeromskiego (ul. Żeromskiego 8). W placówce tej, oprócz oryginalnego wyposażenia pracowni literata można obejrzeć jego osobiste pamiątki, w tym fotografie rodzinne oraz obrazy i rysunki nie tylko znanych plastyków, ale i Żeromskiego oraz jego żony Oktawii, która postarała się o powstanie muzeum.

W przydomowym ogrodzie kryje się mauzoleum jedynego syna Żeromskiego - Adama Żeromskiego, który zmarł w wieku 18 lat na gruźlicę. Mauzoleum podobnie jak chatę zaprojektował Jan Koszczyc- Witkiewicz.

Dodaj opinię

Placówka udostępniająca zwiedzającym szereg ciekawych eksponatów związanych z Żeromskim. Są tu m.in. oryginalne meble i sprzęty, których używał autor “Popiołów”, a także różne dokumenty, obrazy i pamiątki. Muzeum mieści się w dawnym domu-pracowni pisarza, wystawionym w 1905r. według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza - mocno inspirowanym stylem zakopiańskim.

Muzeum Stefana Żeromskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Stefana Żeromskiego, zobacz gdzie w Nałęczowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Stefana Żeromskiego.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Stefana Żeromskiego. Redakcja serwisu www.naleczow.biz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4,5 zł
    Muzeum Stefana Żeromskiego cena biletu ulgowego: 4,5 zł
  • 5,5 zł
    Muzeum Stefana Żeromskiego cena biletu normalnego: 5,5 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Stefana Żeromskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij